Що таке SSL-сертифікат і навіщо він потрібен?

Ви коли-небудь замислювалися, що таке маленький замок у вашому браузері біля доменного імені веб-сайту? Це показник того, що веб-сайт зашифровано за допомогою сертифіката SSL. Якщо ви його не бачите (або якщо замок відкритий/червоний), це може означати, що ви відвідуєте сайт через незахищене з’єднання, яке може «прослуховувати» будь-хто інший.

Що таке SSL-сертифікат?

SSL-сертифікат (Secure Sockets Layer) – це криптографічний протокол, що забезпечує безпечний обмін даними між веб-сайтом та його відвідувачами.

SSL-сертифікат встановлюється на веб-сервері та містить дані про власника сайту, його публічний ключ та іншу інформацію, необхідну для забезпечення безпеки підключення. При активації SSL-сертифікату, всі дані, що передаються між веб-сервером та браузером, шифруються за допомогою криптографічних алгоритмів, які забезпечують їх конфіденційність та цілісність.

SSL-сертифікати зазвичай використовуються для захисту конфіденційної інформації, такої як дані про кредитну картку або логіни та паролі, а також для підтвердження автентичності сайту. Браузер може підтвердити дійсність SSL-сертифікату, перевіривши підпис видачі сертифікату та зіставивши інформацію з базою довірених центрів сертифікації.

Чому SSL і HTTPS важливі?

 

SSL і HTTPS є важливими для безпеки веб-сайтів та їх відвідувачів з наступних причин:

 • Захист від перехоплення даних: SSL-сертифікат та протокол HTTPS забезпечують захист від перехоплення даних під час передачі між браузером та веб-сайтом. Це особливо важливо для конфіденційної інформації, такої як паролі, дані про кредитну картку та особисті дані користувачів.
 • Підтвердження автентичності веб-сайту: SSL-сертифікати дозволяють підтвердити автентичність веб-сайту та підтвердити, що користувачі з’єднуються саме з тим сайтом, який вони планували відвідати. Це запобігає атакам типу “фішинг”, коли злочинці створюють підроблені сайти для збору конфіденційної інформації.
 • Вплив на рейтинг в пошукових системах: HTTPS є важливим чинником для рейтингування веб-сайтів в пошукових системах. Google та інші пошукові системи надають перевагу веб-сайтам з протоколом HTTPS, що може позитивно вплинути на позиції в пошукових результатах.
 • Відповідність нормативним вимогам: Деякі нормативні вимоги, такі як Загальний регламент про захист даних (GDPR), вимагають застосування заходів безпеки для захисту конфіденційної інформації користувачів. Використання SSL та HTTPS може допомогти відповісти цим вимогам.

Отже, SSL і HTTPS є важливими для забезпечення безпеки веб-сайтів та захисту конфіденційної інформації користувачів.

Як можна отримати сертифікат SSL?

Існує кілька способів отримати SSL-сертифікат:

 • Придбання від організації-видавця: Сертифікат можна придбати від одного з організацій-видавців, які спеціалізуються на видачі SSL-сертифікатів. Деякі з них: Symantec, Comodo, GeoTrust, Thawte, RapidSSL, та інші. Кожна з цих компаній має власний процес видачі сертифікатів та відрізняється за рівнем довіри та цінами.
 • Безкоштовні SSL-сертифікати: Деякі організації, такі як Let’s Encrypt, пропонують безкоштовні SSL-сертифікати для будь-якого сайту. Однак, ці сертифікати можуть бути менш надійними та менш довіреними, ніж платні аналоги.
 • Генерація самостійно: Також можна створити свій власний SSL-сертифікат, використовуючи відповідні інструменти та процедури. Однак, цей підхід може бути складним та не надійним, і такий сертифікат може бути менш довіреним для відвідувачів сайту.

Отримання SSL-сертифікату зазвичай вимагає перевірки доменного імені та ідентифікації власника сайту, щоб забезпечити надійність та довіру. Відповідно, процес отримання сертифікату може зайняти деякий час та вимагати певних витрат.

Який тип SSL мені потрібен?

Тип SSL-сертифіката, який вам потрібен, залежить від вашої конкретної потреби.

Якщо ви є власником малих веб-сайтів або персонального блогу, то безкоштовний SSL-сертифікат може бути достатньою опцією для вас. Такі сертифікати можуть бути видані Let’s Encrypt, який підтримується багатьма хостинг-провайдерами. Вони надають основний рівень захисту, не вимагають платні оплати і допомагають збільшити довіру відвідувачів до вашого сайту.

Якщо ви займаєтеся електронною комерцією або збираєте конфіденційну інформацію від відвідувачів, то вам, напевно, потрібен платний SSL-сертифікат. Організації-видавці таких сертифікатів пропонують різні рівні сертифікації, які надаються в залежності від кількості доменних імен, типу захисту та тривалості дії сертифіката.

Для великих підприємств, що мають багато сайтів, варто розглянути можливість придбання Wildcard SSL-сертифікату, який дозволяє захистити всі піддомени сайту за одну ціну.

Отже, перед придбанням SSL-сертифіката вам слід ретельно розглянути свої потреби та обрати сертифікат, який найкраще відповідає вашим потребам.

Як встановити та підтримувати сертифікат SSL?

Існує кілька кроків, які потрібно виконати для встановлення та підтримки SSL-сертифіката на вашому веб-сайті:

 • Придбайте SSL-сертифікат від достовірного видавця. Ви можете звернутися до різних постачальників сертифікатів, таких як GlobalSign, Comodo, Symantec тощо.
 • Встановіть SSL-сертифікат на своєму веб-сервері. Це може бути зроблено різними способами залежно від вашого веб-серверу. Наприклад, якщо ви використовуєте Apache, то ви можете використовувати команду “mod_ssl”. Якщо ви використовуєте Nginx, то ви можете використовувати команду “ssl_certificate”.
 • Переконайтеся, що всі посилання на вашому сайті починаються з HTTPS замість HTTP. Це допоможе забезпечити, що всі дані, які відправляються з вашого веб-сайту, зашифровані.
 • Регулярно оновлюйте ваш SSL-сертифікат, щоб забезпечити його дійсність. SSL-сертифікати зазвичай мають термін дії від 1 до 2 років, після чого їх необхідно оновлювати.
 • Використовуйте безпекові протоколи, такі як TLS (Transport Layer Security), замість застарілої версії SSL. TLS є більш безпечним і має більшу криптографічну міцність, ніж SSL.
 • Встановлюйте відповідні параметри конфігурації SSL, такі як режими протоколів, алгоритми шифрування тощо, для максимальної захищеності вашого веб-сайту.
 • Регулярно перевіряйте ваш веб-сайт на наявність проблем з безпекою. Використовуйте інструменти, такі як SSL Server Test, щоб перевірити налаштування SSL-сертифіката.